601 324 141, tel. 32 238 23 90 :: ul. Nowy Świat 7 lok. 1 :: Gliwice :: ikona facebook prodentin Gliwice

Leczenie dzieci – pedodoncja

Głównymi zagadnieniami, jakimi zajmuje się stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja, są między innymi: ząbkowanie i jego zaburzenia, leczenie pierwszych zębów (zębów mlecznych), leczenie stałych zębów niedojrzałych oraz profilaktyka próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej.

Najmłodsi pacjenci powinni zapoznawać się z gabinetem stomatologicznym jak najwcześniej, zanim pojawi się konieczność leczenia zębów. Pierwsza wizyta to wizyta adaptacyjna, podczas której dziecko poznaje gabinet i dowiaduje się, do czego służy znajdujący się w nim sprzęt. Najczęściej na pierwszej wizycie w ogóle nie zaglądamy do buzi Malucha, chyba, że sam Pacjent tego chce, jednak to spotkanie jest bardzo ważne, ponieważ może zaowocować pozytywnym nastawieniem Dziecka do leczenia w przyszłości 🙂

Wbrew krążącym mitom- zęby mleczne się psują i trzeba je leczyć. Próchnica jest chorobą zakaźną, zatem nieleczona w mlecznych- niestety szybko zainfekuje zęby stałe.

Zęby mleczne pełnią bardzo ważną rolę utrzymując przestrzeń dla wyrzynających się w przyszłości zębów stałych, to dzięki ich obecności możemy obserwować prawidłowy wzrost kości szczęki i żuchwy. Jeśli ząb mleczny zostanie usunięty z powodu próchnicy czy dużego zniszczenia- w jego miejscu wzrost kości, a w przyszłości wyrzynanie zęba stałego- mogą być zaburzone.

W ramach zabiegów profilaktycznych, chroniących przed próchnicą i wspierających odporność zębów Małych Pacjentów proponujemy Państwu:

 • lakierowanie zębów preparatem fluorowym (np. Fluor Protektor, Duraphat)
 • lakowanie bruzd stałych zębów – bardzo ważny zabieg, gdy pojawią się pierwsze stałe zęby- szóstki. Lakowanie polega na mechanicznym uszczelnieniu specjalnym, światłoutwardzalnym lakiem bruzd na powierzchniach żujących zębów. Dzięki temu powierzchnie te zostają zabezpieczone przed płytką nazębną i osadem, a tym samym przed próchnicą.

Do każdej wizyty podchodzimy z cierpliwością i zrozumieniem 🙂

Zarejestruj się w 2 minuty online!

rejestruj


Stomatolog Gliwice:

 • Poniedziałek
  9:00 - 21:00
 • Wtorek
  9:00 - 21:00
 • Środa
  15:00 - 21:00
 • Czwartek
  9:00 - 21:00
 • Piątek
  9:00 - 18:00