601 324 141, tel. 32 238 23 90 :: ul. Nowy Świat 7 lok. 1 :: Gliwice :: ikona facebook prodentin Gliwice

Dysfunkcje narządu żucia – bruksizm

Posiadamy ponad 25-cio letnie doświadczenie w leczeniu dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia. Łączymy naszą pasję pracując naukowo i prowadząc badania, ale także od lat lecząc Pacjentów borykających się z tym problemem. W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost liczby pacjentów cierpiących na dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia – bruksizm. Powodów powstawania dysfunkcji jest wiele, a schorzenie często rozwija się przez wiele lat. Coraz częściej naukowcy zwracają uwagę na związek dysfunkcji narządu żucia z obciążeniem genetycznym, dietą, zaburzeniami snu, natomiast w dalszym ciągu u większości Pacjentów czynnik psychoemocjonalny jest najczęstszą przyczyną powstawania problemów z układem ruchowym narządu żucia.

Pacjenci cierpiący na dysfunkcje narządu żucia zgłaszają dolegliwości takie jak:

  • ból twarzy, bóle głowy, ból szyi,
  • uczucie zmęczenia i napięcia mięśni głowy i szyi, zwłaszcza rano po przebudzeniu/ wieczorem, po całym dniu
  • bóle zębów (np. charakterystyczny ból wszystkich zębów po jednej stronie, bóle wszystkich zębów),
  • trzaski i przeskakiwania w stawach podczas szerokiego otwierania ust lub podczas jedzenia
  • szumy uszne, piski, uczucie zatykania uszu
  • bóle kręgosłupa szyjnego oraz ograniczony zakres ruchomości i ból podczas ruchów kręgosłupa
  • niewyjaśnione bóle oczu, łzawienie, uczucie wysadzania gałki ocznej, opuchniętych oczu
  • odsłanianie się szyjek zębowych, powstawanie ubytków przyszyjkowych (tzw. klinowych)
  • pęknięcia szkliwa, starcie zębów-czasem bardzo znaczne

Często bóle i dyskomfort są tak silne, że uniemożliwiają Pacjentom normalne funkcjonowanie. Dolegliwości te mogą imitować inne choroby, których Pacjenci nie wiążą z narządem żucia, np. migrenę, zapalenie ucha czy neuralgię. Dlatego też pacjenci są często przez wiele lat bezskutecznie diagnozowani i leczeni przez innych specjalistów, tj. neurologa, laryngologa czy okulistę, co nie przynosi pożądanych rezultatów. Szybko podjęta diagnostyka i leczenie mogą przywrócić prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia i wyeliminować przykre dolegliwości.

Bruksizm – dysfunkcje narządu żucia

Czym właściwie jest bruksizm? Do niedawna uważany za parafunkcję zwarciową (powstaje wtedy, kiedy zęby górne kontaktują z zębami dolnymi). Obecnie mamy szersze spojrzenie na bruksizm, który pojawia się w dzień (bruksizm dzienny) oraz/lub w nocy (bruksizm nocny). Bruksizm nocny jest obecnie zaliczany do zaburzeń snu (parasomni), może mieć związek z akcją naszego serca. Bruksizm polega na mimowolnych i nieuświadomionych skurczach mięśni żucia, czasem niekoniecznie połączonych z zaciskaniem zębów. Te częste i długotrwałe skurcze, dzienne lub nocne (trudniejsze do uchwycenia) prowadzą do zmęczenia mięśni, wzmożonego napięcia mięśniowego oraz pojawienia się wielu, czasem bardzo odległych objawów. Bruksizm prowadzi do powstania dysfunkcji w układzie ruchowym narządu żucia, czyli do nieprawidłowości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni żucia i innych związanych z nim narządów.

Dysfunkcje narządu żucia (bruksizm)

Dlaczego dochodzi do takiego zaciskania zębów?

Powodów może być wiele, jednak w 90% czynnikiem wyzwalającym i podtrzymującym bruksizm jest stres, który towarzyszy nam każdego dnia. W naszym układzie nerwowym dochodzi do wzajemnych powiązań między układem limbicznym, tworem siatkowatym a zębami, przyzębiem i mięśniami, które powodują ruchy żuchwy. Stres nieco zaburza te „połączenia”, co skutkuje tym, że w wyniku silnego napięcia psychoemocjonalnego (to może być lęk, zdenerwowanie, martwienie się, ale również skupienie, ekscytacja czy pobudzenie pozytywne) dochodzi do zbyt dużego napięcia mięśni żucia, mięśni podpotylicznych, czworobocznych i wielu innych (czyli mięśni znajdujących się na głowie,szyi i obręczy barkowej). Takie nadmierne napięcie wynikające z hiperfunkcji mięśni wyzwala ból, który powoduje jeszcze większe napięcie tych grup mięśniowych. Powstaje błędne koło dolegliwości bólowych, które zmuszają nas do szukania pomocy lekarza.

Najczęściej występujące bóle to ból głowy (przypominający migreny, często występujący przez wiele lat), ból kręgosłupa, szumy i piski w uszach, trzaski, przeskakiwania i ból w stawach skroniowo-żuchwowych podczas ruszania żuchwą (otwierania i zamykania ust). Charakterystyczne dla dysfunkcji narządu żucia są również bóle zębów- np. jednoczesny ból wszystkich zębów po jednej stronie, którego przyczyną nie są zęby, a ból promieniujący od mięśni. Czasami, pomimo występowania bruksizmu, nie pojawia się ból- ale zauważamy, że ścierają się nasze zęby-są coraz krótsze, występuje nadwrażliwość na jedzenie i picie, pojawiają się ubytki przy szyjkach (ubytki klinowe), zaczyna się nam trudniej żuć pokarmy a dolny odcinek twarzy staje się jakby krótszy. W takiej sytuacji organizm „radzi sobie” ze zwiększonymi siłami mięśni poprzez starcie zębów, które „ratuje” nas przed bólem.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zauważymy, że:

  • odczuwamy bóle głowy, szyi, zębów, bóle karku, obręczy barkowej, kręgosłupa
  • bóle pojawiają się rano, po przebudzeniu-tzw. uczucie napięcia
  • dokucza nam ból wieczorami, po całym stresującym dniu
  • zauważamy, że w dzień zaciskamy zęby lub też budzimy się z zaciśniętymi zębami w nocy
  • podczas jedzenia czy ziewania występuje ból w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, żuchwa „zacina się”, są przeskakiwania i trzaski w stawach
  • cierpimy na bóle twarzy, szumy uszne, piski i zatykanie w uszach
  • zdarzało się, że nie dało się szeroko otworzyć ust, lub wiązało się to z dużym bólem
  • zęby ulegają starciu, są krótsze, nadwrażliwe podczas jedzenia i picia

Bruksizm – dysfunkcje narządu żucia Gdzie szukać pomocy?

Leczeniem dysfunkcji narządu żucia powinien zająć się specjalista z doświadczeniem w diagnostyce i terapii tych schorzeń. Ciało człowieka jest skomplikowanym systemem, na który należy spojrzeć holistycznie, analizując każdy objaw, pozornie czasem nie związany z dolegliwościami wynikającymi z „zaciskania zębów”.

W naszym gabinecie od wielu lat zajmujemy się diagnostyką i terapią dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia. Prowadziliśmy badania naukowe dotyczące tych zaburzeń i od dawna udoskonalamy i wdrażamy skuteczne sposoby leczenia. Współpracujemy z wysoko wyspecjalizowanymi fizjoterapeutami, dzięki czemu możemy zespołowo zająć się diagnostyką i terapią Pacjentów.

Zarejestruj się w 2 minuty online!

rejestruj


Stomatolog Gliwice:

  • Poniedziałek
    9:00 - 21:00
  • Wtorek
    9:00 - 21:00
  • Środa
    15:00 - 21:00
  • Czwartek
    9:00 - 21:00
  • Piątek
    9:00 - 18:00