601 324 141, tel. 32 238 23 90 :: ul. Nowy Świat 7 lok. 1 :: Gliwice :: ikona facebook prodentin Gliwice

Nowoczesna diagnostyka bruksizmu-Bruxoff

Nowoczesna diagnostyka bruksizmu – urządzenie do częściowej polisomnografii Bruxoff

Bruksizm jest związany z powtarzającą się, mimowolną aktywnością mięśni żucia. W ciągu dnia nasze zęby powinny kontaktować się ze sobą bardzo krótko, łącznie mniej niż 20 minut, tylko podczas żucia i połykania.

Niektórzy utrzymują zęby przeciwstawne w ciągłym kontakcie, niejednokrotnie dociskając je do siebie, np. w trakcie jazdy samochodem, podczas koncentracji czy napięcia emocjonalnego i stresu. Najczęściej nie wiemy, że nasze mięśnie wykonują wzmożoną pracę- większość Pacjentów nie jest świadoma, że cierpi na bruksizm.

Możemy wyróżnić bruksizm dzienny (nad nim częściowo możemy zapanować, polega na zaciskaniu zębów w dzień, podczas skupienia czy w sytuacjach stresowych) oraz nocny ( zupełnie nie podlega naszej kontroli, podczas snu). Nawet jeśli nie jesteś świadomy tego, co robią Twoje mięśnie, pewnie zauważysz niektóre oznaki i symptomy bruksizmu, które szerzej opisane są w dziale „Bruksizm”.

Siła skurczu mięśni podczas ataku bruksizmu znacznie przekracza fizjologiczne siły żucia. Pacjenci, którzy budzą się z dolegliwościami bólowymi, zazwyczaj nie łączą ich z epizodami nocnego zaciskania zębów. Sprawia to problem diagnostyczny- szukają najpierw pomocy u laryngologów czy neurologów.

Epizody bruksizmu nocnego nie dotyczą tylko mięśni żucia- są skorelowane ze zwiększeniem szybkości akcji serca, wzrostem aktywności mięśni nadgnykowych oraz układu oddechowego (ma to związek z chrapaniem). Jak zatem zdiagnozować szereg zróżnicowanych objawów układających się w pewną całość?

Teraz jest to możliwe, skuteczną i bardzo dokładną metodą jest częściowa polisomnografia urządzeniem Bruxoff, którą jako jedni z nielicznych wykonujemy u naszych Pacjentów.

Bruxoff jest zaawansowanym urządzeniem monitorującym aktywność elektryczną mięśni żwaczy (badanie EMG mięśni) oraz częstotliwość pracy serca (EKG) podczas snu, w trakcie jego naturalnego przebiegu w domu pacjenta. Jest to metoda nieinwazyjna (nie ma żadnych skutków ubocznych), niebolesna i powtarzalna– dzięki czemu możemy dokładnie i wnikliwie diagnozować, ale również monitorować efekty naszego leczenia. Uzyskujemy bardzo dużo informacji, zarówno dotyczących pracy serca w nocy, jak i tego, jak często i z jaką siłą mięśnie żucia się kurczą. Dzięki badaniu Bruxoffem wiemy, ile wynosi wskaźnik bruksimu u danego Pacjenta i możemy kontrolować, czy z czasem się zmienia.

Zródło: https://www.bruxoff.com/en/

Zarejestruj się w 2 minuty online!

rejestruj


Stomatolog Gliwice:

  • Poniedziałek
    9:00 - 21:00
  • Wtorek
    9:00 - 21:00
  • Środa
    15:00 - 21:00
  • Czwartek
    9:00 - 21:00
  • Piątek
    9:00 - 18:00