601 324 141, tel. 32 238 23 90 :: ul. Nowy Świat 7 lok. 1 :: Gliwice :: ikona facebook prodentin Gliwice

Endodoncja – leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne ma na celu przede wszystkim usunięcie chorej miazgi, a co za tym idzie – bakterii, znajdujących się w systemie kanałowym, co pozwala zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Miazga jest galaretowatą substancją zawierającą naczynia krwionośne, limfatyczne, komórki oraz nerwy. Najpierw lekarz musi się dostać do wnętrza zęba, a następnie delikatnie otworzyć wejście do kanałów zębowych. Dzięki zdjęciom rentgenowskim oraz nowoczesnemu sprzętowi pomiarowemu ustalona zostaje ich dokładna długość. Po ekstyrpacji miazgi (czyli jej usunięciu) pusty już kanał zęba jest opracowywany oraz obficie płukany płynami do irygacji kanałów korzeniowych, których zadaniem jest usunięcie resztek zębiny, bakterii itd. Na samym końcu, tak opracowany mechanicznie i chemicznie kanał, jest wypełniany specjalnymi biozgodnymi materiałami do tego przeznaczonymi.

W naszym gabinecie leczeniem endodontycznym zajmuje się dr Robert Malinowski, Specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją. Leczenie jest wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu- kanały są opracowywane mikrosilnikiem endodontycznym VDW RECIPROC, a następnie wypełniane systemem do wypełniania kanałów termoplastyczną płynną gutaperką SuperEndo- alpha II. To pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie i wypełnienie kanałów, co minimalizuje ryzyko ewentualnych powikłań.

Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu endodontycznym wykonujemy kontrolne zdjęcia rtg. W dzisiejszych czasach leczenie endodontyczne jest przeprowadzane bezboleśnie i szybko, pozwala na ocalenie naturalnego zęba najczęściej na wiele lat. Prawidłowo wyleczony endodontycznie ząb jest najlepszym „implantem”.

Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?

  • kiedy odczuwasz ból ciągły samoistny, który pojawia się także w nocy
  • kiedy ból pojawia się przy nagryzaniu
  • kiedy na dziąśle pojawiło się zgrubienie/pęcherzyk, z którego sączy się wysięk ropny lub krwisto-ropny
  • kiedy z powodu obumarcia zęba (często bezobjawowego) na zdjęciu rtg widoczne są zmiany w tkankach okołowierzchołkowych (zmiana przy wierzchołku korzenia zęba)
  • po wcześniejszym, nieprawidłowo wykonanym leczeniu kanałowym

Fakty i mity dotyczące leczenia endodontycznego:

1. Leczenie kanałowe boli – MIT

W świadomości wielu ludzi wciąż panuje pogląd, że leczenie kanałowe boli. Obecnie rynek stomatologiczny oferuje szeroką gamę znieczuleń, dzięki czemu zabieg ten przebiega zupełnie bezboleśnie. W naszym gabinecie oferujemy Państwu znieczulenie komputerowe Sleeper One- jest tak komfortowe, że najczęściej Pacjent nie wie, w którym momencie doszło do znieczulenia.

2. Ząb po leczeniu endodontycznym jest martwy – FAKT

Tak, ząb który zostaje zakwalifikowany do leczenia endodontycznego jest zębem martwym/częściowo martwym. Po leczeniu kanałowym ząb pozbawiony jest nerwów oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych. Prawidłowo wyleczony endodontycznie ząb działa jak najlepszy implant, tyle że jest bardziej kruchy.

3. Leczenie kanałowe jest rakotwórcze – MIT

W internecie możemy znaleźć mnóstwo nieprawdziwych informacji, nie mających poparcia w żadnych dowodach (ani naukowych, ani jakichkolwiek innych). Leczenie endodontyczne nie jest rakotwórcze. Argumentem koronnym na wielu forach internetowych jest fakt, iż 90% osób z chorobami nowotworowymi posiada zęby leczone endodontycznie. Fakt czy mit? Fakt, leczenie kanałowe jest popularną metodą ostatecznego ratowania zębów i wiele osób posiada zęby, które były leczone w ten sposób. Czy przeprowadzone leczenie miało wpływ na fakt, iż osoby te zachorowały na nowotwór? Absolutnie nie! To tak jak powiedzieć, że prawie 100% osób chorych na nowotwór przewodu pokarmowego piło wcześniej mleko lub jadło pieczywo. Czy to miało jakikolwiek wpływ na rozwój choroby? Oczywiście, że NIE.

4. Lepiej usunąć ząb niż go leczyć – MIT

Własny ząb, nawet jeśli jest po leczeniu endodontycznym, z bardzo zniszczoną koroną odbudowaną zachowawczo czy protetycznie- to najlepsza inwestycja. Niestety, utrata nawet jednego zęba powoduje nieodwracalne skutki- jeśli chcemy odtworzyć ciągłość łuku zębowego i uzupełnić brak- musimy zainwestować w leczenie implantoprotetyczne (implant i korona) lub wykonać uzupełnienie stałe- np. most. Wiąże się to z koniecznym czasem leczenia i kosztami. Jeśli nie odbudowujemy braku po usunietym zębie- musimy liczyć się z tym, że zęby stojące obok brakującego-będą się przechylać, a ząb antagonistyczny (w przeciwstawnym łuku) będzie się wysuwał z zębodołu, do kontaktu (tzw. fenomen Godona). Zmiany te doprowadzą do zaburzenia płaszczyzny okluzyjnej, mogą powstać węzły urazowe i w następstwie- dolegliwości bólowe. Zatem jeśli tylko jest możliwość i warunki na to pozwalają- zachęcamy do ratowania zębów, które da się ratować 🙂

Zarejestruj się w 2 minuty online!

rejestruj


Stomatolog Gliwice:

  • Poniedziałek
    9:00 - 21:00
  • Wtorek
    9:00 - 21:00
  • Środa
    15:00 - 21:00
  • Czwartek
    9:00 - 21:00
  • Piątek
    9:00 - 18:00