tel. 32 238 23 90 :: ul. Nowy Świat 7 lok. 1 :: Gliwice :: ikona facebook prodentin Gliwice

bruksizm – zgrzytanie zębami

Bruksizm

Czym właściwie jest? To parafunkcja zwarciowa (powstaje wtedy, kiedy zęby górne kontaktują z zębami dolnymi), polegająca na nieświadomym, mimowolnym zgrzytaniu i zaciskaniu zębów. Dzieje się to w dzień oraz/lub w nocy, bruksizm jest obecnie zaliczany do zaburzeń snu (dyssomni). Bruksizm prowadzi do powstania dysfunkcji w układzie ruchowym narządu żucia, czyli do nieprawidłowości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni żucia i innych związanych z nim narządów.

Dlaczego dochodzi do takiego zaciskania zębów?

Powodów może być wiele, jednak w 90% czynnikiem wyzwalającym i podtrzymującym bruksizm jest stres, który towarzyszy nam każdego dnia. W naszym układzie nerwowym dochodzi do wzajemnych powiązań między układem limbicznym, tworem siatkowatym a zębami, przyzębiem i mięśniami, które powodują ruchy żuchwy. Stres nieco zaburza te „połączenia”, co skutkuje tym, że w wyniku silnego napięcia psychoemocjonalnego (to może być lęk, zdenerwowanie, martwienie się, ale również skupienie, ekscytacja czy pobudzenie pozytywne) dochodzi do zbyt dużego napięcia mięśni żucia, mięśni podpotylicznych, czworobocznych i wielu innych (czyli mięśni znajdujących się na głowie,szyi i obręczy barkowej). Takie nadmierne napięcie wynikające z hiperfunkcji mięśni wyzwala ból, który powoduje jeszcze większe napięcie tych grup mięśniowych. Powstaje błędne koło dolegliwości bólowych, które zmuszają nas do szukania pomocy lekarza.

Najczęściej występujące bóle to ból głowy (przypominający migreny, często występujący przez wiele lat), ból kręgosłupa, szumy i piski w uszach, trzaski, przeskakiwania i ból w stawach skroniowo-żuchwowych podczas ruszania żuchwą (otwierania i zamykania ust). Charakterystyczne dla dysfunkcji narządu żucia są również bóle zębów- np. jednoczesny ból wszystkich zębów po jednej stronie, którego przyczyną nie są zęby, a ból promieniujący od mięśni. Czasami, pomimo występowania bruksizmu, nie pojawia się ból- ale zauważamy, że ścierają się nasze zęby-są coraz krótsze, występuje nadwrażliwość na jedzenie i picie, pojawiają się ubytki przy szyjkach (ubytki klinowe), zaczyna się nam trudniej żuć pokarmy a dolny odcinek twarzy staje się jakby krótszy. W takiej sytuacji organizm „radzi sobie” ze zwiększonymi siłami mięśni poprzez starcie zębów, które „ratuje” nas przed bólem.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zauważymy, że:

  • odczuwamy bóle głowy, szyi, zębów, bóle karku, obręczy barkowej, kręgosłupa
  • bóle pojawiają się rano, po przebudzeniu-tzw. uczucie napięcia
  • dokucza nam ból wieczorami, po całym stresującym dniu
  • zauważamy, że w dzień zaciskamy zęby lub też budzimy się z zaciśniętymi zębami w nocy
  • podczas jedzenia czy ziewania występuje ból w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, żuchwa „zacina się”, są przeskakiwania i trzaski w stawach
  • cierpimy na bóle twarzy, szumy uszne, piski i zatykanie w uszach
  • zdarzało się, że nie dało się szeroko otworzyć ust, lub wiązało się to z dużym bólem
  • zęby ulegają starciu, są krótsze, nadwrażliwe podczas jedzenia i picia
Gdzie szukać pomocy?

Leczeniem dysfunkcji narządu żucia powinien zająć się specjalista z doświadczeniem w diagnostyce i terapii tych schorzeń. Ciało człowieka jest skomplikowanym systemem, na który należy spojrzeć holistycznie, analizując każdy objaw, pozornie czasem nie związany z dolegliwościami wynikającymi z „zaciskania zębów”.

W naszym gabinecie od wielu lat zajmujemy się diagnostyką i terapią dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia. Prowadziliśmy badania naukowe dotyczące tych zaburzeń i od dawna udoskonalamy i wdrażamy skuteczne sposoby leczenia.Stomatolog Gliwice:

projektowanie stron www